Hızlı Bul

Anahtar Kelime


 Türkiye / İstanbul / KEMERBURGAZ, DURUSU, KARABURUN

KEMERBURGAZ

Kemerburgaz, tarihten bu yana İstanbul’un mesire yerlerinden biridir. Son yıllarda Karadeniz kıyısındaki açık kömür ocaklarından şehre kömür taşıyan kamyonların ana geçiş noktası üzerinde kalmış ve delik deşik, tozlu yollarıyla eski önemini yitirmeye başlamıştı.

Ama şimdi durum değişiyor. Kemerburgaz yeşil çevresi ve İstanbul’a göre çok temiz havasıyla villa kent hüviyetine bürünüyor. İçinde her türlü sosyal tesisi, spor alanları, binicilik ve golf sahaları bulunan Kemer Country benzeri yerleşimler büyük bir hızla boy atıyor. Villalar astronomik rakamlarla alıcı buluyor.

Önemli bölümü Mimar Sinan eseri olan ve çoğu hâlâ ayakta kalan su kemerlerini görmek, suyun öyküsünü öğrenmek için Kemerburgaz’a gitmeli.

Şehre su taşıyan kemerlerin Roma ve Bizans dönemlerinde de kullanıldığı söyleniyor. Ama bugüngördüğümüzün büyük çoğunluğu Mimar Sinan döneminde yapılmış. Sadece Kemerburgaz’ın 1.5 km kuzeybatısındaki Uzun Kemer’in çok az bir bölümünün Roma temelleri üzerine kurulduğu biliniyor.

Kemerburgaz’da bugün görülebilecek diğer su kemerleri ise şöyle: Kemerburgaz’ın 5 km. kuzeybatısındaki Manglava çayırında bulunan Mağlova kemeri, 1,5 km güneydoğusunda yer alan Eğri Kemer (Hasdal Askeri Kışlası yanından geçen yolla Kemerburgaz’a gelindiğinde yolun altından geçtiği kemer), 7 km güneyinde ve Cebeciköy’ün 1,5 km doğusundaki Cebeciköy ya da Güzelce Kemeri.

Su kemerleri, Terkos gölünün çevresindeki kaynak sularının İstanbul’a taşınmasında kullanılmış. Kemerburgaz’da Hamidiye, Kum suyu, Binbaşı suyu, Kemer suyu gibi kaynak sularının şişelendiği tesisler halen hizmet veriyor. Yanınıza su bidonu almayı unutmayın.

TERKOS GÖLÜ, DURUSU,

KARABURUN

İstanbul şehir suyuna adını veren Terkos gölü Kemerburgaz’ın kuzeybatısında ve İstanbul’da 40 km uzaklıkta. Göl ve yanıbaşındaki Durusu köyünde bir hafta sonu gezinti yapabilirsiniz. Durusu girişinde, köprüden önce solda yeni bir ağaç müzesi (arboretum) oluşturulmuş. Geziye buradan başlanabilir. Terkos gölünün etrafı sazlık ve suyu da oldukça sığ. Gölde motorlu kayığa izin verilmiyor. Gölde rehberlik hizmeti veren Kadir Çınar kiralık tekne de bulabiliyor. (Tel: 0.212. 797 20 45) Mevsimindeyse orkide toplayabilirsiniz. Ama hemen suya koymalısınız, yoksa eve döndüğünüzde keyfi kaçmış olur.

Gölde balık ve kuş avcılığı yapılıyor. 15 Ağustos ile Mart ayı arasında yaban ördeği ve kaz avlamak isteyen meraklıların akınına uğruyor Terkos gölü. Karabatak, sakarmeke, beyaz ve gri balıkçıl, kaşıkçı pelikan, sülün, arı kuşu gibi türlerin avı ise yasak. Kemerburgaz - Terkos arası da kara avcılarının çok geldiği yerler.

Göle olta ve ağ atanların şansına ise sudak, yayın, turna, alabalık, kızılkanat, çapak, sazan, kadife balığı, karagöz, gökçeröz çıkabilir. Mangalınız da yanınızdaysa deymeyin keyfinize. Balık takımınız ya da şansınız yoksa üzülmeyin, göl kıyısındaki kır lokantasında balık yiyebilirsiniz. Taze balık alıp evinize götürmek isterseniz yol kenarında, göl balığı satılan tezgahlar bulabilirsiniz.

Durusu’dan geçip Karadeniz kıyısına çıktığınızda Karaburun’a varmış olacaksınız. Karaburun Kilyos’tan daha küçük tipik bir Karadeniz yerleşimi. Çevrede görülebilecek önemli bir yer yok. Balıkçı lokantaları ve plajından yararlanabilir, gözalabildiğince uzanan kumsalında yürüyüş yapabilirsiniz.

Terkos gölüne kadar gelmişken Durusu-Büyükçekmece yolu üzerindeki Durusu Park Resort Otel’e mutlaka uğrayın. Club otel niteliğindeki tesis yoldan, Terkos gölü kıyısına kadar uzanan 500 hektarlık bir alanda kurulmuş. Göle hakim bir tepede iki kata yayılmış 65 odalı otel, içinde kapalı bir yüzme havuzu bulunan, lokanta-bar, çocuk oyun alanı, , av köşkü gibi üniteler var.

Çevreye yürüyüş güzergahları, dağ bisikleti ve avlanma olanakları da var. Göle hakim manzaralı ve bir havuzu olan lokanta bölümü günübirlik ziyaretçilere de açık.

İsteyenler arazi alıp kendi seçtikleri plana göre villa da yaptırabilirler.

4 yıldızlı niteliklere sahip oteli VİP Turizm işletiyor. (Bilgi ve rezervasyon için Tel: 212. 231 15 64)

Tesislerde her yaş grubunun binicilik denebileceği bir manej, çocuklar için oyun ve animasyon alanı, göl kıyısında kano, çevrede avlanma ve offroad imkanı bulunuyor.

YALIKÖY

Çatalca üzerinden gidilebilen Yalıköy de Karadeniz kıyısındaki küçük, şirin yerleşimlerinden biri. Çatalca’yı geçtikten sonra Şubaşı’ndan Karacaköy’e ayrılan ve istranca ormanları içinden geçen asfalt yolu izlemeniz gerekiyor

Yalıköy, kıyı boyu plaj. Plajda soyunma kabinleri ve büfeler var. Konaklamak isteyenler pansiyon sorabilirler. Balık yemek için uygun lokantalar var. Yol boyu ve Yalıköy çevresi piknik yapmak ve çadır kurmak için uygun alanlarla dolu.

Yalıköy, İstanbul’un çok popüler olmayan sayfiye yerlerinden. Ünlü simalara ait yazlık villalar bulunuyor. Geniş bahçe içinde, iki katlı ve zevkli evler bunlar. Neyse ki o çirkin kooperatif siteleri henüz buraya ulaşmamış. Belki de fazla rant sağlamadığından.

Yalıköy’e gelmeden 5 km önce, Karacaköy’ü geçtikten sonra sur kalıntıları göreceksiniz. Yoldan ayrılıp surları izlerseniz kamp kurmaya da elverişli sakin bir plaja ulaşacaksınız. Bu plaj yazın haftasonlarında yakın çevreden gelen piknikçilerle tıka basa doluyor.

Karadeniz artık eski temizliğinde değil. Ne yazık ki, özellikle Tuna’nın yarattığı kirlilikten büyük ölçüde etkileniyor, Karadeniz. Bunu en somut, çok değil 10 yıl önce tek çöpün görülmediği bu güzel koylarda, dalgalı havaların ardından kumsalı dolduran poşetlerden, yosunlardan ve çer çöpten anlıyor insan ve kendi elimizle yarattığımız bu kirliliğe üzülüyor.

ÇİLİNGOZ

Çadır kampı yapılabilecek sakin, ormanla iç içe, çok fazla bilinmeyen Karadeniz koylarından biridir, Çilingoz.

Sadece yaz döneminde açılan bir iki salaş bakkal ve Orman isletmesinin kiraladığı bir restoranı civar köylüler işletiyor.

Hemen soldaki derede sandal kiralayıp gezinti yapabilir ya da küçük dere balıkları tutabilirsiniz.

Manzarasının cazibesine kapılıp çadırınızı derenin fazla yakınına kurarsanız mutlaka sinek saldırılarına karşı önleminizi almanızı öneririz.

Kurdukları çadırlarda bir kaç ay boyunca burada kalmayı tercih edenler olduğu gibi bir gecelik konaklayanlar için de farklı bir lezzet sunar Çilingoz.

Denizde geçen bir günün sonrası yakılan bir gece ateşinin korlarında patates közleyip, netleşerek gözlerinizin önüne seriliveren yıldızlar altında şişesinden yudumlanan şarabın lezzeti çok az yerde Çilingozda bıraktığı izleri bırakır.

   

İstanbul’a Istıranca ormanlarından su taşıyan kemerlerin en güzel örnekleri Kemerburgaz çevresindedir. Zamana ayak direyen mimarlık harikası.

 

Terkos gölü İstanbul’un su kaynaklarından biri ve en eskisi. Göl ve çevresi doğa ve av tutkunlarının kaçış yeri aynı zamanda.

 

Durusu kıyısındaki Durusu Park Resort, özellikle hafta sonları İstanbul’lular için bir kaçamak yeri.Üstelik çoluk çocuk.

 

Tesislerde her yaş grubu için binicilik imkanı, çocuklar için her türlü animasyon ve büyükler için de çevreye ve göl kıyısına yürüyüş parkurları bulunuyor.

 

Orman bitiverir ve bir küçük kumsala açılır yol. Istıranca ormanlarının Karadeniz’le kucaklaştığı, içinden kopup gelen dereciklerin aktığı sayısız koy vardır Kilyos ile İğneada arasında.

 


REHBERİl Kodu: (212)
Ulaşım Ne Yenir? Telefonlar
Ne zaman gidilir? Rent-a-car Müzeler
Turlar Detaylı Harita - ( Flash ) / ( GIF )
Çevredeki Hoteller:
Durusu Kilyos Büyükçekmece

Gezi Rehberi 
www.travellingturkey.com 
e-mail: info@travellingturkey.com 
Bir Ekin Yazım Merkezi Yayınıdır 
www.ekinyazim.com